EFTA 2023: filmiauhindade konkurss

Call for entries
Feb 08, 2023
Submission deadline
Feb 14, 2023
Shortlist published
Mar 14, 2023
Awards announced
Apr 14, 2023

Submission of entries is closed


EFTA FILMIAUHINDADE STATUUT 2023

Milline film kvalifitseerub?

 1. Filmi esilinastus on toimunud kinos auhinna andmisaastale eelneval kalendriaastal.

 2. Mängufilmi pikkus peab olema vähemalt 70 minutit, dokumentaalfilmi pikkus vähemalt 50 minutit, lühifilmi pikkus kuni 30 minutit ning animafilmi pikkus on vaba.

 3. Film (v.a. lühifilmid ja lühianimafilmid) on linastunud regulaarselt avalikke filmiseansse korraldavates kinodes vähemalt 7 päeval vähemalt 2 suuremas linnas. Festivalilinastused, eellinastused või kutsutud külalistega erilinastused ei kvalifitseeru eelpool nõutud linastusena.

 4. Filmi (v.a. lühifilmid ja lühianimafilmid) kinolevi on toimunud enne või samaaegselt VOD, SVOD vm. tasuliste linastustega voogedastusplatvormidel.

 5. Rahvusvahelise koostöö puhul saab filmi käsitleda Eesti filmina järgmistel juhtudel:

 6. eelarve järgi, kus Eesti-poolne rahastus peab olema vähemalt 51%;

 7. tegijate kodakondsuse järgi, kus MEDIA talendipunkti programmi järgi tuleb kokku vähemalt 10 punkti 19-st:

ROLL: PUNKTID

Režissöör: 3
Stsenarist: 3
Helilooja: 1
Näitleja 1: 2
Näitleja 2: 2
Näitleja 3: 2
Kunstnik: 1
Operaator: 1
Helirežissöör: 1
Võttepaik: 1
Järeltootmine: 1
KOKKU: 19

Mitmeti mõistetava olukorra puhul langetab otsuse EFI juhatus.

 1. Auhinnakategooria nominendid kuulutatakse välja, kui vastavas kategoorias on vähemalt kolm EFTA statuudi tingimustele vastavat filmi.

 2. Filmi tootja või levitaja peab EFI juhatusele esitama kinolevi kestusaja tõestused, kui vastavad andmed EFI-l puuduvad.

Nominentide ja võitjate valimine

Nominentide ja võitjate valimine (v.a. lühifilmid) toimub kahes etapis: 1) filmivaldkonna professionaalidest koosnev žürii valib igale auhinnakategooriale 3 nominenti; 2) Kinoliidu ja erialaliitude liikmed digihääletavad nominentide hulgast võitjad.

Lühifilmide nominentide ja võitjate valimine

 1. Lühifilmi auhinnakategooriasse kuuluvad lühimängu-, lühidokumentaal- ja eksperimentaalfilmid pikkusega kuni 30 minutit.

 2. Lühifilmide valimine toimub kolmes etapis:

1) algnimistu koostamine a) algnimistusse kuuluvad automaatselt PÖFFi, Tampere, Cannes’i, Berliini, Sundance’i, Clermont-Ferrandi ja Oberhauseni ja maailma olulisemate dokumentaalfilmide festivalide võistlusprogrammi valitud lühifilmid ning lühi- ja tudengifilmi Oscari nominendid; b) Dokigild, BFM ja EFI võivad nimetada omalt poolt kuni 3 kandidaatfilmi; c) EFI konsulteerib filmiala asjatundjatega võimalikult laia ülevaate saamiseks aasta lühifilmidest. EFI paneb kokku kuni 12 filmist koosneva algnimistu, mis antakse žüriile hindamiseks.

2) žürii valib algnimistust välja kuni 5 nominenti.

3) Kinoliidu ja erialaliitude liikmed digihääletavad võitja.

Kuidas koostatakse žürii?

 1. Žürii koosneb filmivaldkonna esindajatest.

 2. EFI juhatus kutsub žüriisse kogenud filmitegijaid, kes ei ole seotud eelneval kalendriaastal linastunud filmidega. Žürii liikmed on mängufilmi režissöör, dokumentaalfilmi režissöör, animafilmi režissöör, stsenarist, operaator, helioperaator, kunstnik, kostüümikunstnik, helirežissöör, monteerija, helilooja, näitleja ja produtsent. Žürii töö ei ole tasustatud.

 3. Žürii koosseis vahetub igal aastal.

 4. Žürii liikmed vaatavad ära kõik filmiauhinna tingimustele vastavad filmid (võimalusel kinos suurelt ekraanilt). Sellele järgneb arutelu ning nominentide valimine hääletuse teel.

Kuidas kinoliidu ja erialaliitude liimed näevad nomineeritud filme?

 1. Žüriiliige lubab tutvuda EFTAle esitatud materjaliga. Seda on võimalik teha Defolio veebikeskkonnas.
 2. Tööde hindamise aluseks on teema originaalsus, silmapaistev loominguline ja/või tehniline teostus ja vaatajat puudutav terviklikkus.
 3. Žüriiliige lubab hinnata objektiivselt ning kinnitab, et ta ei allu mõjutustele.

Žüriiliikmetel on aega hääletamiseks kuni 31.03.23 kell 23:59ni.