Eesti Disainiauhinnad 2024

Call for entries
May 01, 2024
Submission deadline
Aug 01, 2024
Shortlist published
Sep 06, 2024
Awards announced
Sep 20, 2024
Submit your work now

11 days left until closing of entries.


///Eesti Disainiauhinnad 2024 toob avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood!


02. maist kuni 01. augustini 2024 saab esitada töid Eesti Disainiauhinnad 2024 konkursile, et tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid ning -mõjusid. Eesti Disainiauhinnad 2024 toob taas avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood.


Eesti Disainiauhinnad konkurssi korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia (Art Directors Club Estonia), Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Konkursiga tunnustatakse head disaini kasutamist, tuuakse avalikkuse ette valdkonna trendid ja juhitakse tähelepanu disaini rakendamise erinevatele võimalustele.


2024. aastal juba seitsmendat korda toimuva ühise disainikonkursi käigus antakse välja: Tootedisainiauhinnad BRUNO (mida EDL annab välja alates 2006. aastast); Graafiline – ja meediadisain; Teenusdisain; Disainiharidus ning valdkondadeülesed kategooriad: Disainimuutja, Disaini mõju, Elumuutev disain. Noori disainereid tunnustatakse Noor Püss ja SÄSI auhindadega. Lisaks ei puudu ka väärikad Prillitoos ja BRUNO Elutöö auhind.


Nagu juba tavaks, toimub iga konkursi eel kategooriate loetelus ja sisus muutusi, et paremini käia kaasas ajaga ja valdkonnas toimuvaga. Ka algav konkurss ei ole erand. Endiselt on kõigi kategooriate puhul oluliseks hindamiskriteeriumiks lisaks innovaatilisusele, originaalsusele ja keskkonnasõbralikkusele ka tööde mõju – majanduslik, ühiskondlik, sotsiaalne.


Eesti Disainiauhinnad 2024 võitjad kuulutatakse välja 20. septembril 2024.


Eesti Disainiauhinnad 2024 ametlik kodulehekülg: www.eestidisainiauhinnad.ee


Küsimused: kristi@disainikeskus.ee///Töö esitamise tasu:


Varajane linnuke - ajavahemikul 02.05.2024 - 14.07.2024 - 40€ / töö

Hiline linnuke - ajavahemikul 15.07.2024 - 01.08.2024 - 60 € / töö


NB! BRUNO kategooriate esitamise tähtaeg 20.08.2024 - EDL liikmetele tasuta, teistele 40€

NB! Tootedisaini kategoorias saab töid esitada läbi EDL kodulehe: www.edl.ee/konkurss


*hinnale lisandub käibemaks 20%


NB! Arve saadetakse meilile peale tööde esitamist!


Disainimuutja, Disaini mõju, SÄSI ja Noor Püss kategooriates on kandideerimine tasuta!


Eesti Disainiauhinnad 2024 kuus põhikategooriat on:

- Tootedisainiauhind BRUNO

- Graafiline- ja meediadisain

- Teenusedisain

- Disainiharidus

- Valdkondadeülesed kategooriad (Disainimuutja, Disaini mõju, Elumuutev disain)

- Eriauhinnad (Noor Püss, SÄSI, Prillitoos, BRUNO elutööauhind ja Bruno: Keskkonna väärindamine)

Tootedisainiauhind BRUNO


Tootedisaini auhinnad annab välja Eesti Disainerite Liit.


NB! Tootedisaini kategoorias saab töid esitada läbi EDL kodulehe: www.edl.ee/konkurss


Tingimused:

- Tootedisaini auhind BRUNO antakse väljapaistva toote või -tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena.

- Hindamisele kvalifitseerub viimase kahe aasta jooksul loodud tootmisvalmis prototüüp või tootmises olev tööstustoode või tiraźeeritav tooteseeria.

- Taotluse disainiauhinna saamiseks võivad esitada kõik Eesti Vabariigis registreeritud ettevõtete ja/või alalist elukohta ning elamis- ja tööluba omavate autorite poolt loodud tööd.

- Hindamise objektiks on selgitustega toote foto(d) (www.edl.ee/konkurss). Zürii valib välja interneti kaudu nominendid, kes pääsevad II vooru ja esitavad lõplikuks hindamiseks oma tooted disainiauhindade näitusele. Väljavalitud nominentide tööd pääsevad disaini digitaalsesse aastaraamatusse.


Kategooriad:

- Parim elukeskkondliku toote disain - Elukeskkondliku tootedisaini all mõeldakse kodu- ja ühiskondlikku mööblit ja objekte (sh välimööbel), valgusteid, erinevaid sisustuselemente: tekstiile (vaibad, linikud, pleedid jm); lauaaksessuaare (keraamika, klaas); köögivarustust, vanne jt

- Parim elustiili toote disain - Elustiili toote disaini all mõeldakse tooteid, mida saab kanda - rõivadisaini; moeaksessuaare (kingad, kotid, vööd, sallid, mütsid, kindad; ehted; kellad; prillid jm); reisi- ja hobivarustust jm

- Parim insenertehnilise toote disain - Insenertehnilise toote disaini all mõeldakse sõidukeid, rattaid jt liikumisvahendeid; tööriistu; meditsiinilisi abivahendeid; sanitaartehnilisi tooteid, aparaate, telefone, arvuteid jt tehnoloogial põhinevaid tooteid.


Eriauhinnad:

- Keskkonna väärindamine disaini abil - ei saa kandideerida, eksperdid valivad

- Rahva lemmik


Auhinnafond on 9000 €:

Bruno trofee ja rahaline auhind 2000 € kuulub tootedisaini autorile või autorite grupile igas kolmes kategoorias. Lisaks on rahaline auhind Elutööle ja Eriauhindadele.


Lisaks antakse igas kategoorias välja tunnustus: Äramärgitud töö


Zürii hindamiskriteeriumid:

- Innovatsioon, mis avaldub uuenduslikus idees, teostuses või materjalis

- Funktsionaalsus, mis mõjutab igapäeva elu

- Kasutajasõbralikkus sh kaasav disain / universaaldisain

- Ergonoomika

- Konstruktiivne / tehniline lahendus

- Keskkonnasõbralikkus ja säästlikkus materjali kasutusel

- Esteetika

- Müügi potentsiaal


Tehnilised nõuded:


Selgitav tekst:

Eesti ja inglise keeles kokku ca 150 sõna / ca 1000 tähemärki koos tühikutega. Võib lisada vajadusel pikema selgituse eraldi lingina.


Fotod:

Veebipõhised (kandideerimisel internetis): 100 dpi; fotod kokku mitte üle 7 M


Video:

Et žürii toote kasutust paremini mõistaks ilma füüsilist toodet nägemata on soovitav esitada toodete kohta video


Abi ja vastused:

Küsimuste korral aitab teid Ilona Gurjanova, leart@estpak.ee

Graafiline- ja meediadisain


Graafilise disaini auhinnad annab välja ADC*Estonia (Art Directors Club Estonia).


Hindamiskriteeriumid on:

- NB! Me ei hinda reklaame!!! Me hindame graafilise disaini projekte.

- Me ei hinda vaba kunsti. Me hindame töid, millel on disainialane funktsioon ja klient.

- Me hindame oivalisi erialaseid käsitööoskusi (craft).

- Me hindame leidlikku mõtlemist!


Kategooriad:


Identiteet (corporate brand identity) - Sellesse kategooriasse ootame kõiki korporatiividentiteedi projekte – nii suuri kui ka väikeseid. Näiteks: visuaalse identiteedi ja brändingu projektid – ettevõttetele, organisatsioonidele, sündmustele, rebrändingud, logod.


Liikuv pilt (motion graphics) - Siia ootame kõiki töid, kus pilt liigub – animatsioone ja videosid, mida on kasutatud konkreetse funktsiooniga graafilise disaini projektides. Näiteks: online videod, 2D ja 3D animatsioonid, jne. NB! Me ei hinda reklaame!!!


Pilt (photo, illustration) - Siia alla lähevad nii fotod kui illustratsioonid ja kõik nende hübriidid. Oluline on, et need ei ole vaba kunst aga neid on kasutatud konkreetse funktsiooniga graafilise disaini projektides.


Disain ruumis (spatial design) - Siia ootame kõiki projekte, kus graafiline disain on otseses seoses ruumiga. Näiteks: näitused, viidandus, installatsioonid, VR projektid, messiboksid jne.


Pakendidisain (packaging design) - Siia kategooriasse ootame kõiki pakendiprojekte. Me ei erista ühtegi alakategooriat.


Graafiline kommunikatsioon (graphic communication) - Mis tahes graafilise disaini projekt, mis on loodud konkreetse sõnumi edastamiseks või bränditeadlikkuse suurendamiseks. Näiteks: plakatid, kalendrid, postkaardid, tüpograafilised projektid, infograafika, igasugused brändikandjate ja meenete kujundused, kus on nutikalt kasutatud graafilist disaini.


Trükised (editorial design) - Siia ootame mahukamaid trükiseid. Näiteks: raamatud, ajakirjad, ajalehed, kataloogid, aastaraamatud jne.


Digitaalsete toodete ja rakenduste disain (digital product and application design) - Siia kategooriasse ootame digitaalsete süsteemide terviklahendusi, kasutajakogemuse ja kasutajaliideste disaine (UX/UI disain). Näiteks: veebirakendused, äpid, mis iganes muud ekraanidele loodud projektid - digitaalsed installatsioonid, mikrosaidid, online publikatsioonid jne.


Veebidisain (brand digital design) - Bränding digitaalsetes kanalites. Näiteks: ettevõtetele, organisatsioonidele, sündmustele loodud veebilehed, jne.


Sahtlitööd (concepts) - Siia on oodatud kõik tööd, kus idee on ära vormistatud, aga mis pole kasutusse läinud.


Eriauhinnad:

Žürii võib välja anda eriauhindu, näiteks kestlikum (sustainability) töö, nutikaim AI kasutus, sotsiaalne vastutus.///ADC*E Aasta Disainer 2024


Hinnatakse viimasel aastal eriti hea tööga silma paistnud disainerit, keda on au eeskujuks tuua. Arvestatakse nii ADC*E Eesti Disainiauhinnad 2024 tulemusi kui Kuldmuna 2024 tulemusi ning ka teisi konkursse ning töövõite viimasel aastal.


Mida esitada? Esita kandidaadiks keegi selline, kelle puhul oled uhke, et töötad just sellise inimesega koos, kes teeb, saavutab ja näitab teed meile kõigile.///Auhinnad:

Igas kategoorias antakse välja 3-5 nominatsiooni ja neist valitakse võitja.


Graafilise disaini žürii hindab projekte, kus lähenetakse disainile terviklikult ning väärtustab projekte, mis

- parandavad inimeste elukvaliteeti

- avaldavad positiivset mõju inimestele, kogukonnale ja planeedile.


Kõikide projektide puhul hinnatakse leidlikku lähenemist ja tipptasemel meisterlikku teostust.


Osalemistasu:

Esimese töö esitamine - 25 EURi.

Iga järgneva töö esitamine samalt tegijalt - 40 EURi.

Töö esitamine lisatähtajal maksab 60 EURi.


NB! Kuna esimese töö esitamine on eritasuga, siis on see andmebaasis välja toodud eraldi konkursi kategooriana (Esimese töö esitamine ADC*E kategoorias). 

Edasi tuleb valida millisesse graafilise- ja meediadisaini kategooriasse töö esitatakse (nt Trükised).Tööde esitamine:


Üleslaadimine, registreerimine ja osalemismakse:

Kõik konkursile esitatavad tööd tuleb registreerida internetikeskkonas defolio.com, täites selleks ettenähtud registreerimisvormi ning tasudes vastava osalemismakse.


Tööde kirjeldamine:

Lisage registreerimiskeskkonnas igale tööle adekvaatne kuid lühike kirjeldus eesti ja inglise keeles (kuni 500 tähemärki eesti JA 500 tähemärki inglise keeles). Kirjeldus aitab žüriil mõista töö eesmärki. Kirjutage kirjeldus asjasse mitte pühendatud kolmandale isikule arusaadavalt ning arvestage, et žürii võib olla rahvusvaheline! Iga töö kohta tuleb laadida üles kuni 10 pilti (4266*3200px. Kompresseerimata JPEG (RGB)). Lubatud on lisada ka URL projekti tutvustavale minisaidile.


Füüsilised näidised ja töönumber:

Trükiste ja pakendite puhul on kohustuslik esitada tööde füüsilised näidised. Füüsilised näidised tuleb toimetada Eesti Disainikeskuse kontorisse: Telliskivi 60a/7 Tallinn.


Igale esitatavale tööle peab olema lisatud töönumber, mille väljastab Defolio.com internetikeskkond peale arve tasumist. Töönumber peab olema märgitud nii tööle endale (mitte-segavale kohale) ning pakendile/ümbrisele milles töö kohale toimetatakse. Tööde autoreid ja muid viiteid töö esitajatele lisada ei tohi.


NB! füüsilised näidised saab esitada 01.08.2024 - 08.08.2024 (iga päev kell 12.00 - 16.00), vastasel juhul ei saa tööd hinnata. Peale seda tähtaega töid vastu ei võeta.


Failid ja formaadid:


Pildid: 4266x3200 px. Kompresseerimata JPEG (RGB).

Video: 1920x1080 px. *.mov. Koodek: H264. Laetuna üles vimeo.com/youtube.com keskkonda. Video maksimaalne pikkus 2,5 minutit.


Avaldamata töid (nn ghost’e) konkursile esitada ei tohi. Välja arvatud selleks spetsiaalselt ette nähtud kategoorias nagu Sahtlitöö.


Abi ja vastused:

Küsimuste korral aitab teid ADC*Estonia esindaja Piia Põldmaa, piiapoldmaa@gmail.com

Teenusedisain


Teenusedisaini auhinnad annab välja Teenusmajanduse Koda.


Eesmärk:

Teenusedisaini auhinna eesmärk on tunnustada teenusedisaini rakendamist paremate, innovaatilisemate ja kasutajasõbralikemate teenuste arendamisel Eestis ning selle, meie jaoks suhteliselt uue disainidistsipliini toomine meedia, avalikkuse ja eelkõige ettevõtjate huviorbiiti.


Teenusedisaini auhind antakse välja kahes kategoorias:


1. Parim teenusedisaini projekt avalikus sektoris - Kandideerima on oodatud on kõik viimase 3 aasta jooksul avalikus sektoris edukalt ellu viidud teenusedisaini projektid nii füüsilises kui digitaalkeskkonnas.


2. Parim teenusedisaini projekt erasektoris - Kandideerima on oodatud on kõik viimase 3 aasta jooksul erasektoris edukalt ellu viidud teenusedisaini projektid nii füüsilises kui digitaalkeskkonnas.


Osalemise tingimused:

1. Teenusedisaini auhinnale kandideerida võivad kõik ettevõtted, asutused ja agentuurid:


- kes on kindlal eesmärgil (näiteks efektiivsuse tõstmine, rahvusvahelise konkurentsivõime parandamine, ligipääsetavuse tõstmine, kogukondade võimestamine, keskkonnasäästlikkus) teadlikult ehk läbimõeldult ja planeeritult oma olemasolevat teenust kujundanud või arendanud või;

- kes on loonud samadel kaalutlustel täiesti uue teenuse või;

- kes on disaininud oma sisemised teenused selliseks, et lõppklientidele teenuseosutamine on muutunud oluliselt kasutajasõbralikumaks, efektiivsemaks ja keskkonnasäästlikumaks;

- kus on teenuse disainimise läbi parandatud teenuse konkurentsivõimet, turuosa, klientide või töötajate rahulolu.


2. Hindamisele võetakse teenused, mis on läbinud disainimise protsessi kolme viimase aasta jooksul konkursi toimumise ajast (2021 september kuni 2024 aprill) või mida on disainimise protsessi järel hakatud eelnimetatud ajavahemikus pakkuma.


Tööde esitamine:

Täita Defolios kandideerimisvorm ja esitada selle juurde järgmised materjalid:


1. Teenuse, mille arendamiseks on teenusedisaini protsessi kasutatud, tutvustus vabas vormis (pdf, presentatsioon, video vmt) - eesti ja inglise keeles.


Tutvustus peab sisaldama:

- Töö eesmärke ja kuidas need saavutati, probleemi kirjeldust ja kuidas jõuti probleemi defineerimiseni, mida hakati lahendama, kes organisatsioonidest ja inimestest olid disaini ja laiemasse arendustegevusse kaasatud.

- Disainiprotsessi ja lahenduse lühikirjeldust algusest lõpuni.


Tutvustuses palume selgitada:

- Milliseid disainiuuringuid on läbi viidud? Millised olid peamised uuringutulemused ja kuidas nendega arendustegevuses arvestati?

- Milliseid teenusedisaini metoodikaid ja tööriistu kasutati?

- Kes on kasutajad ja kuidas kasutajad on olnud protsessi kaasatud?

- Kas ja kuidas teenusekontseptsiooni kasutajatega testiti?


Kas on mõõdetud teenusedisainilahenduse mõju? Mõju selgitus:

- Kuidas disain on teenusele väärtust lisanud?

- Milline on otsene kliendikasu? Kasu organisatsioonile?

- Äriline kasu?

- Kasu ühiskonnale, keskkonnale, kogukonnale?


Kas on küsitud kliendi/kasutaja tagasisidet? Tooge näiteid (küsitlus, tsitaat, FB kommentaar, e-mail, intervjuu vms)


2. Visuaalne tõestus protsessi erinevatest osadest ja lõplikust teenusest.


3. Lühike kokkuvõte kogu projektist (kuni 500 tähemärki eesti JA 500 tähemärki inglise keeles).


Kontrollküsimus: kas kujutatu ja kirjeldatu on tavainimesele lugedes 5 minutiga arusaadav?


Abi ja vastused:

Teenusedisaini auhinnale kandideerimisel tekkinud küsimustele vastab Teenusmajanduse Koja esindaja Ants Lusti, ants.lusti@identity.ee

Disainiharidus


Disainihariduse auhinda annab välja Eesti Kunstiakadeemia.


Auhinnaga tõstetakse esile isikuid või isikute gruppe, kes:

- on silmapaistvate tulemustega tegelenud disaini õpetamise ja juhendamisega;

- on positiivset muutust toonud ja/või häid praktikaid levitava disainiharidusliku teose (publikatsiooni, kirjutise, saate, filmi, projekti vms) loonud;

- on disainihariduse uurimistööga loonud uut väärtuslikku (disaini)teadmist, arendanud uuendusliku õppekava, üllatuslikke õppematerjale jmt;

- on muul olulisel ja märgilisel moel panustanud Eesti disainiharidusse.


Auhinnakonkurss on avalik:

- Kandidaate saavad esitada nii eraisikud kui institutsioonid, samuti saavad oma kandidatuuri esitada kandidaadid ise. Konkursil saavad osaleda kõik Eesti disainiharidusse panustanud isikud sõltumata tegevusalast, rahvusest ja kodakondsusest.

- Auhinna saaja otsustab žürii, mille kutsub kokku Eesti Kunstiakadeemia. Žürii on viieliikmeline ja aastati erinev; sinna kuuluvad disaini- ja haridusvaldkonna esindajad eri institutsioonidest. Žürii liikmed määrab EKA disainiteaduskonna dekaan.

- Auhinna määramine vormistatakse žürii kirjaliku otsusena, milles nimetatakse auhinna saaja ning põhjendatakse žürii otsust. Lisaks võib žürii välja tuua kuni kolm nominenti. Žürii võib vajadusel paluda kandidaadi esitajalt täpsustavat infot.

- Avalikustamisele kuuluvad nii auhinna saaja kui ka nominendid.


Kandideerimine:

Materjale oodatakse elektrooniliselt hiljemalt 1. augustiks 2024: info@disainikeskus.ee.

Valdkonnaülesed kategooriad


Disainimuutja

Disaini mõju

Elumuutev disain///Disainimuutja


Auhinda annab välja Eesti Disainikeskus.


Disaini valdkond on aktiivses arenemises, avastades ja kehtestades ennast üha uutes valdkondades ja tegevustes. Muutumises on nii disainitegevuse eesmärgid kui protsess ja meetodid.


Auhinna eesmärk on tunnustada disainerite innovaatilist disainitegevust, sõltumata disaini liigist, kus on disaini kasutatud tavapärasest erinevalt, kus disaini protsesse on arendatud, disaini on rakendatud uuel ja tõhusal moel, uutes valdkondades või eesmärkidel, uudsetes partnerlustes jne.


Konkursile ootame 2 viimasel aastal läbi viidud disainiprojekte (tegevusi, uuringuid) ja - lahendusi, mis näitavad disaini rakendamist uuenduslikust küljest, disaini suutlikkust ja potentsiaali hakata asju teistmoodi tegema ja/või tungida uutele mängumaadele, kuhu disain siiani ei ole jõudnud.


Hinnatakse disainiprojekti või –lahenduse uuenduslikkust, selle võimet kogukonna, ühiskonna või ettevõtluse ees olevaid probleeme ja situatsioone uuel viisil ja tõhusalt ümber mõtestada ning luua ja juhtida uusi protsesse soovitud muudatuste elluviimisel. Samuti hinnatakse, millisel moel on konkursile esitatud disainiprojekt või -lahendus avaldanud positiivset mõju olemasolevale turule ja disainipraktikatele ning avanud seeläbi uusi turge nii disainile endale kui meie partneritele.


Auhinnale võib kandideerida disainer/disainimeeskond ise oma uuendusliku disainiprojekti või –lahendusega, aga ootame väga ka kolleegide märguandeid disaineritest, kes vääriksid tunnustust oma silmapaistva uuendusliku praktika eest.


Konkursil osalemiseks tuleb täita Defolios kandideerimisvorm ja esitada lisaks järgmised materjalid:


1. Lühike ja konkreetne disainiprojekti tutvustus eesti ja inglise keeles. Tutvustus peab sisaldama:

- kokkuvõtet disainiprojektist või -lahendusest,

- selgitust (mille poolest on konkursile esitatud disainiprojekt või -lahendus uuenduslik, millist mõju ja kellele see avaldab koos viidetega tõendusmaterjalidele)


2. Võimalusel visuaalsed näited protsessi erinevatest osadest ja lõplikust tulemusest. Kui esitajaks ei ole disainiprojekti autor, siis esitada kättesaadavad viiteid disainiprojekti kohta.


3. Kommunikatsiooni jaoks lühikokkuvõte disainiprojektist ja selle mõjust (kuni 1000 tähemärki eesti JA inglise keeles kokku).


NB! Disainimuutja kategoorias kandideerimine on TASUTA.


Abi ja vastused:

Auhinnale kandideerimisel tekkinud küsimustele vastab Eesti Disainikeskuse esindaja Kristi Laanemäe, kristi@disainikeskus.ee///Disaini mõju


Auhinda annab välja Eesti Disainikeskus.


Eesmärk:

Auhinna eesmärk on tõsta esile disaini rolli ja tunnustada head ja tulemuslikku disaini rakendamist ettevõtetes, aga ka muudes organisatsioonides või kogukondades, kus disaini rakendamisel on toimunud ettevõtte jaoks oluline muutus. Muutus võib olla rahaline, suurenenud klientide lojaalsus, muutunud mõtteviis, paranenud ligipääsetavus, hoiakute muutumine vmt. Mõju ei pea olema globaalne, aga oluline antud toote või teenuse jaoks.


Konkursile ootame viimase 5 aasta jooksul ellu viidud disainilahendusi, mille mõju on avaldunud ja ajas püsima jäänud. Mõju ja selle ulatus peab olema kirjeldatav ja seda peab olema võimalik tõestada.


Auhinnale saavad kandideerida ettevõtted/organisatsioonid/kogukonnad enda tellitud/elluviidud disainilahendustega. Töö saab konkursile esitada kas ettevõte ise või disainilahenduse väljatöötanud disainer koos kliendiga.


Konkursil osalemiseks tuleb esitada:


1. Kirjeldus disainilahendusest (Kirjeldus peab olema eesti ja inglise keeles (kuni 2 A4) ja selgitama, millega on tegu, milline on disainilahenduse mõju ning kas ja kuidas mõju on mõõdetud? Milliseid mõõdetavaid tulemusi on saavutatud):

- Disainilahenduse tutvustus, kes oli disainer

- Milline oli konkreetne disainile kulunud väljaminek

- Millist mõju disainilahendus avaldas ja kellele (muutunud mõtteviis, rahaline mõju, mõju keskkonnale, paranenud ligipääsetavus, muu)


2. Tõendusmaterjalid mõju kohta.


3. Visuaalsed näited, kvaliteetsed illustreerivad fotod, jooniseid vmt. Nomineeritud saamise puhul kasutatakse neid ka kommunikatsioonis.


4. Kommunikatsiooni jaoks lühike kokkuvõte (nii eesti KUI KA inglise keeles, kokku 500/500 tähemärki).


Materjalid esitatakse elektroonselt läbi Defolio keskkonna.

NB! Auhinnale kandideerimine on TASUTA.


Abi ja vastused:

Auhinnale kandideerimisel tekkinud küsimustele vastab Eesti Disainikeskuse esindaja Kristi Laanemäe, kristi@disainikeskus.ee///Elumuutev disain


Disain on võimeline muutma inimeste elusid, luues lahendusi, mis loovad korraga väärtust nii üksikindiviidile kui ühiskonnale laiemalt. Mõnikord suhteliselt väikeste, nutikate muudatustega, mõnikord murranguliste ideedega.


Elumuutva disaini auhind antakse välja Eesti Disainiauhindade konkurssidele esitatud kõige suurema mõjuga disainilahendusele - tootele, teenusele või muule disainilahendusele, sõltumata disaini valdkonnast.


Žürii valib kõikide disainiauhindade kategooriate seast välja disainlahenduse, mis on juba tõestanud ennast kaasaegsete komplekssete keskkonna, sotsiaalsete ja majanduslike probleemide lahendamisel. Seda (võimalikku) mõju peab saama hinnata.


Antakse välja kuni 2 rahalist auhinda, seda ainult siis, kui selleks on põhjust.


1. Väike - idu - Lubav, visionäärne disainilahendus

2. Suur - tulemus - Tõestatud mõju omav disainilahendus


Disainlahenduselt eeldame inimeste mõtlemise, käitumises ja kultuuri muutmist säästlikuma elukorralduse suunas, mis toob samas kasu nii lahenduse tellijatele, kasutajatele kui kogukonnale laiemalt.


NB! Selles kategoorias eraldi töid esitada ei saa, kõigist EDA2024 kategooriatest saab siia esitada auhinna kandidaate. Nominendid ja võitjad valib kategooriateülene žürii välja kõigi esitatud tööde hulgast.

Noored disainerid


NOOR PÜSS


Noor Püss auhinda annab välja ADC*E (Art Directors Club Estonia)


Hinnatakse noorte talentide viimase kahe aasta tegutsemist ning proovitakse tuua välja see nimi, keda juba varsti kõigi muude kategooriate kuldasid ootame noppima.


NB! Võitja saab lisaks surematule kuulsusele õiguse esindada Eestimaad ADC*Europe Rising Stars programmis ja ka muudes noorteprogrammides, mille kohta leiad infot siit: www.adceurope.org.


Osalemistingimused:

- Osaleda saab noor, kuni 26aastane (k.a.) graafilise-, veebi- või laiemalt kommunikatsioonidisainer;

- Osaleja saab olla Eesti resident, kas disainiüliõpilane, disainiõpingud lõpetanud noor professionaal või iseõppinud disainer;

- Osaleda saab viimase kahe aasta (august 2022 kuni juuli 2024) jooksul valminud töödega;

- Kui portfoolios on ka koolitöid või meeskonnatöid, tuleb kindlasti nimetada juhendaja, õppeasutus ja õppetöö toimumise aeg või meeskonnakaaslased.


Osalemiseks tuleb:

Täita Defolios kandideerimisvorm ja esitada järgmised materjalid:


1. Portfoolio 1 kuni 6 tööst. Iga esitatud töö kohta esitada:

- kirjeldus pdf-formaadis, eesti keeles ja inglise keeles (lühikokkuvõte)

- kuni 3 jpg formaadis fotot (formaat A4, resolutsioon 300 dpi)

2. Kandidaadi portreefoto;


NB! Osalemine on TASUTA!


Abi ja vastused:

Auhinnale kandideerimisel tekkinud küsimustele vastab ADC*Estonia esindaja Piia Põldmaa, piiapoldmaa@gmail.com///SÄSI


SÄSI auhinda annab välja Eesti Disainikeskus.


Noore disaineri auhinnaga SÄSI tunnustatakse noort kuni 35 aastast (k.a) disainerit toetamaks tema loometööd.


Eesmärk:

Konkursi eesmärk on toetada noorte disainerite loovat tegutsemist, jagada tunnustust ja tuua tööd avalikkusele lähemale. Hinnatakse toodet või tooteprototüüpi (füüsilist või digitoodet), disainivaldkonna piire laiendavat eksperimentaalset tegevust või uurimistegevust, mis ei ole koolitöö / juhendatud töö.


Osalemise tingimused:

- Konkursile saab kandideerida Eesti resident, kuni 35 aastane (k.a) noor disainer viimase kahe aasta (august 2024 kuni juuni 2024) jooksul valminud tööga või töödega (portfolio).

- Kandidaat võib olla disainiõpingud lõpetanud noor professionaal, disainiüliõpilane või iseõppinud disainer.

- Kandideerida võivad ka töörühmad, kelle puhul saab kandideerida rühma kuni 35-aastane (k.a.) liige.

- Üks kandidaat võib esitada mitu tööd kuivõrd hinnatakse disaineri loomingut ja isikupära laiemalt.

- Töörühmas tehtud töö puhul tuleb nimetada kõik töörühma liikmed.


Tööde esitamine:


Üleslaadimine, registreerimine ja osalemismakse:

Konkursile esitatavad tööd tuleb registreerida ja üles laadida internetikeskkonda Defolio, täites registreerimisvormi, millele tuleb lisada:

- autori portreefoto;

- autori CV eesti ja inglise keeles (pdf-formaadis);

- iga esitatud töö kohta projektikirjeldus (pdf-formaadis) + kuni 3 jpg formaadis fotot (formaat A4, resolutsioon 300 dpi);

- lühike kokkuvõttev tekst oma töö / portfolio kohta nii eesti kui ka inglise keeles, kummaski keeles kuni 500 tähemärki. Soovi korral võib lisada täiendava pikema teksti žürii jaoks.


Žürii:

Konkursile esitatud töid (portfooliot) hindab ning auhinna saaja valib rahvusvaheline žürii. Žürii koosneb vähemalt 5-st oma valdkonna professionaalist.


Žürii lähtub tööde hindamisel järgmisest:

- disainiga lahendatava probleemi asjakohasus;

- teema või lahenduse uudsus;

- rahvusvaheline konkurentsivõime;

- mõju ühiskonnale, kogukonnale, tööstusele, ettevõttele vms;

- jätkusuutlikkus;

- potentsiaal Eesti disainivaldkonna taset tõsta;

- portfoolio puhul hinnatakse lisaks selle terviklikkust ja esitluse viimistlust.


Žüriil on õigus kandidaadilt küsida lisainfot ja täiendavaid materjale.


Võitja valimine:

- Konkursi esimeses etapis valib žürii konkursi nominendid (kuni 10 tööd).

- Nominentide tööd avalikustatakse konkursi kodulehel.

- Nominentide hulgast valib žürii konkursi võitja.

- Auhinna saaja kuulutatakse välja auhinnasündmusel „Eesti Disainiauhinnad 2024“.


Žürii otsused on konsensuslikud, lõplikud ja edasikaebamisele ei kuulu.


Tingimused:

- Tööde esitamisega konkursile annab esitaja Eesti Disainikeskusele tasuta lihtlitsentsi ehk õiguse esitatud tööde (fotod jmt) reprodutseerimiseks eesmärgiga need avalikkusele avaldada sh näitustel, veebilehtedel nt disainikeskus.ee, eestidisainiauhinnad.ee jne, konkursi väljaannetes, konkursiga seonduvalt meedias jne tähtajatult.

- Konkursil osalemisega kinnitab/vad kandidaat/autorid, et konkursile esitatav(ad) töö(d) on autori(te) omalooming ja tal on olemas kõik õigused töö(de) esitamiseks konkursile.


NB! Konkursil osalemine on TASUTA!


Abi ja vastused:

Auhinnale kandideerimisel tekkinud küsimustele vastab Eesti Disainikeskuse esindaja Kristi Laanemäe, kristi@disainikeskus.ee

Elutöö auhinnad


ADC*E Prillitoos 2024


Prillitoos auhinda annab välja ADC*E (Art Directors Club Estonia).


Prillitoos auhinnaga tunnustatakse aastate jooksul tehtud töö eest valdkonna arendamises ja uute põlvkondade elule aitamises. Pole oluline, kui palju aastaid on sinu elus, vaid kui palju disaini on sinu aastates.


Auhinnale ei saa ise kandideerida.


Abi ja vastused:

Küsimuste korral aitab teid ADC*Estonia esindaja Piia Põldmaa, piiapoldmaa@gmail.com///BRUNO elutöö auhind 2024


BRUNO elutöö auhinda annab välja Eesti Disainerite Liit.